Proceduri de întreținere a motorului care nu necesită scoaterea motorului din vehicul
Parametri generali
Caracteristică | Sens |
| Denumirea motorului | |
| motor pe benzină cu 8 cilindri (V8) 4,7 l | 2UZ-FE |
| motor turbodiesel cu 6 cilindri (R6) 4.2L | 1HD-FTE |
| Capacitatea motorului, l (cm³) | |
| motor pe benzină 2UZ-FE | 4.7 (4663) |
| motor diesel 1HD-FTE | 4.2 (4164) |
| Putere și cuplu dezvoltate, kW@min⁻¹/Nm@min⁻¹ | |
| motor pe benzină 2UZ-FE | 173@4800/434@3400 |
| motor diesel 1HD-FTE | 150@3400/430@1400 - 3200 |
| Numerotarea cilindrilor (numărând din partea transmisiei de sincronizare) (consultați ilustrația însoțitoare în Specificații la Capitol Setările vehiculului și întreținerea de rutină) | |
| motor 2UZ-FE | |
| malul stâng al cilindrilor | 1-3-5-7 |
| banda dreaptă | 2-4-6-8 |
| motor 1HD-FTE | 1-2-3-4-5-6 |
| Ordin de tragere | |
| motor 2UZ-FE | 1-8-4-3-6-5-7-2 |
| motor 1HD-FTE | 1-4-2-6-3-5 |
| Raport de compresie | |
| motor 2UZ-FE | 9.6:1 |
| motor 1HD-FTE | 18.8:1 |
| Material bloc de cilindri | Fontă |
| Material chiulasa | |
| motor 2UZ-FE | Aluminiu |
| motor 1HD-FTE | Fontă |
| Planeitatea maximă admisă | |
| motor 1HD-FTE | |
| chiulasă | 0.10 |
| galerie de admisie | 0.15 |
| galeri de evacuare | 0.50 |
| bloc cilindric | 0.07 |
| Diametrul șuruburilor de fixare a chiulasei pentru motorul 2UZ-FE la o distanță de 80 mm de capete, nu mai puțin de, mm | |
| valoarea nominală | 9.810÷9.960 |
| valoarea maximă admisă | 9.700 |
| Diametrul părții extensibile a șuruburilor pentru fixarea capacelor de rulment ale arborilor cotit al motorului 2UZ-FE, nu mai puțin de, mm | |
| valoarea nominală | 10.760÷10.970 |
| valoarea maximă admisă | 10.400 |
| Presiunea uleiului la 3000 rpm, bar | |
| motor 2UZ-FE | 3,0 x 6,0 |
| motor 1HD-FTE | 2,5 x 6,1 |
| Diametrul cilindrului x cursa pistonului, mm | |
| motor 2UZ-FE | 94 x 84 |
| motor 1HD-FTE | 94 x 100 |
| Raport de compresie | |
| motor 2UZ-FE | 9.6:1 |
| motor 1HD-FTE | 18.8:1 |
Arborii cu came și componentele aferente
Caracteristică | Sens |
| Diametrul rulmentului, mm | |
| 2UZ-FE | 26.954÷26.970 |
| 1HD-FTE | |
| gâtul #1 | 34.969÷34.985 |
| alte gâturi | 27.986÷27.998 |
| Jocurile lagărelor, mm | |
| 2UZ-FE | |
| valoarea nominală | 0.030÷0.067 |
| valoarea maximă admisă | 0.10 |
| 1HD-FTE | |
| valoarea nominală | |
| gâtul #1 | 0.022÷0.074 |
| alte gâturi | 0.023÷0.075 |
| valoarea maximă admisă | 0.100 |
| Înălțimea camelor, mm | |
| 2UZ-FE | |
| valoarea nominală | |
| came de antrenare a supapei de admisie | 41.94 ÷42.04 |
| came de antrenare a supapei de evacuare | 41.96÷42.06 |
| valoarea maximă admisă | |
| came de antrenare a supapei de admisie | 41.79 |
| came de antrenare a supapei de evacuare | 41.91 |
| 1HD-FTE | |
| valoarea nominală | |
| came de antrenare a supapei de admisie | 48.498÷48.598 |
| came de antrenare a supapei de evacuare | 50.734÷50.834 |
| valoarea maximă admisă | |
| came de antrenare a supapei de admisie | 47.998 |
| came de antrenare a supapei de evacuare | 50.234 |
| Jocul axial, mm | |
| 2UZ-FE | |
| valoarea nominală | |
| arborele de admisie | 0.040÷0.090 |
| arborele de evacuare | 0.040÷0.085 |
| valoarea maximă admisă | 0.12 |
| 1HD-FTE | |
| valoarea nominală | 0.10÷0.20 |
| valoarea maximă admisă | 0.30 |
| Jocul de cuplare al angrenajelor arborelui cu came, mm | |
| 2UZ-FE | |
| valoarea nominală | 0.020÷0.200 |
| valoarea maximă admisă | 0.30 |
| Lungimea liberă a spațiului de blocare a arcului arborelui cu came | |
| 2UZ-FE | 18.2÷18.8 |
| Valoarea maximă admisă a curbei laterale a gâtului mijlociu, mm | |
| 2UZ-FE | 0.08 |
| 1HD-FTE | 0.10 |
| Proeminență întinzătoare curelei de distribuție, mm | |
| 2UZ-FE | 10.5÷11.5 |
| 1HD-FTE | 9.0÷9.8 |
| Parametrii ridicătorilor de supape hidraulice, mm | |
| 2UZ-FE | |
| diametrul exterior al | 30.966÷30.976 |
| diametrul prizei de aterizare | 31.000÷31.016 |
| eliberarea de aterizare | |
| valoarea nominală | 0.024÷0.050 |
| valoarea maximă admisă | 0.07 |
| 1HD-FTE | |
| diametrul exterior al | 40.892÷40.902 |
| diametrul prizei de aterizare | 40.960÷40.980 |
| eliberarea de aterizare | |
| valoarea nominală | 0.058÷0.083 |
| valoarea maximă admisă | 0.10 |
Forța de strângere a îmbinărilor filetate, Nm
Motor pe benzină (2UZ-FE)
Tip conexiune | Sens |
| Șuruburi de fixare a capacului chiulasei | 6 |
| Șuruburi/piulițe de fixare a galeriei de admisie | 18 |
| Piulițe de fixare a galeriei de evacuare | 44 |
| Piulițe pentru fixarea conductei de admisie la colector | 62 |
| Șuruburi de montare a scutului termic | 7.5 |
| Șurub de fixare a scripetei arborelui cotit | 245 |
| Șuruburi pentru fixarea capacului nr. 2 al transmisiei curea de distribuție | 16 |
| Șuruburi pentru fixarea capacului nr. 3 al transmisiei curea de distribuție | 7.5 |
| Șuruburi intermediare de montare cu role* | 35 |
| Șurub (106 mm) și piulițe pentru fixarea întinzătoarei curelei de transmisie | 16 |
| Șuruburi de montare a întinzătorului curelei de distribuție | 26 |
| Șuruburi de fixare a angrenajului arborelui cu came | 108 |
| Șuruburi de montare a suportului ventilatorului | |
| Șuruburi 12 mm | 16 |
| Șuruburi 14 mm | 32 |
| Șuruburi de fixare a capacului rulmentului arborelui cu came | |
| Șuruburi 25 mm | 7.5 |
| alte șuruburi | 16 |
| Șuruburi chiulasa | |
| etapa 1 | 32 |
| etapa 2 | Trageți-l încă 90 de grade. |
| etapa 3 | Trageți-l încă 90 de grade. |
| Șuruburi superioare pentru baia de ulei | |
| Șuruburi 10 mm | 7.5 |
| Șuruburi 12 mm | 28 |
| Șuruburi superioare pentru baia de ulei | 7.5 |
| Șuruburi de fixare a admisiei de ulei | 7.5 |
| Șuruburi de fixare a plăcii de amortizare | 7.5 |
| Șuruburi de prindere a pompei de ulei | 10 |
| Șuruburi de fixare a pompei de ulei | |
| Șuruburi 14 mm | 30 |
| alte șuruburi | 15 |
| Șuruburi de fixare a pompei servodirecției | 17 |
| Elemente de fixare a răcitorului de ulei | 18 |
| Șuruburi de fixare a volantului* | 83 |
| Șuruburi de montare a discului de antrenare* | |
| etapa 1 | 49 |
| etapa 2 | Trageți-l încă 90 de grade. |
| Suporturi de motor | |
| Șuruburi de fixare a etanșării de ulei din spate a arborelui cotit | 7.8 |
* Înainte de a înșuruba șurubul, porțiunea filetată a acestuia trebuie lubrifiată cu etanșant de blocare Loctite 242. | |
Motor diesel (1HD–FTE)
Tip conexiune | Sens |
| Șuruburi de fixare a chiulasei | |
| etapa 1 | 69 |
| etapa 2 | Trageți-l încă 90 de grade. |
| etapa 3 | Trageți-l încă 90 de grade. |
| Șuruburi de fixare a capacului rulmentului arborelui cu came | 25 |
| Șuruburi de fixare a capacului curelei de distribuție din spate | 20 |
| Șuruburi de fixare a capacului chiulasei | 6.5 |
| Fixare suport motor spate | 39 |
| Șuruburi de fixare a ansamblului galeriei de evacuare | 40 |
| Șuruburi de fixare a conductei de evacuare a lichidului de răcire | 20 |
| Piulițe de fixare a galeriei de admisie | 20 |
| Elemente de fixare pentru conducte de combustibil de înaltă presiune | 25 |
| Fixarea conductei de admisie la galeria de admisie | |
| modele cu sistem EGR | 19.6 |
| modele fără sistem EGR | |
| cu capete de 10 mm | 7.5 |
| cu capete de 12 mm | 20 |
| Adaptor supapă EGR la piulițele de montare ale galeriei de evacuare | 40 |
| Șuruburi de fixare a suportului supapei EGR | 20 |
| Șuruburi de fixare a capacului inferior al bielei | |
| etapa 1 | 37 |
| etapa 2 | Trageți-l încă 90 de grade. |
| Șuruburi de fixare a capacului rulmentului principal al arborelui cotit | |
| etapa 1 | 103 |
| etapa 2 | Trageți-l încă 90 de grade. |
| Angrenajul arborelui cu came | |
| sclav | 98 |
| conducere | 31 |
| Angrenajul de antrenare al pompei de injecție de combustibil | 98 |
| Angrenaj intermediar | 68 |
| Rolie arbore cotit | 430 |
| Șuruburi de fixare a capacului angrenajului | 20 |
| Piulițe de montare a capacului pompei de ulei | 39 |
| Șuruburi de fixare a conductei de ulei | 20 |
| Dopul supapei de limitare a presiunii pompei de ulei | 42 |
| Buşon de umplere a pompei de ulei | 9 |
| Supapa de reținere a răcitorului de ulei | 27 |
| Supapa de siguranță a răcitorului de ulei | 39 |
| Piulițe de montare a capacului răcitorului de ulei | 20 |
| Elemente de fixare a răcitorului de ulei | 20 |
Proceduri generale și majore de reparații ale motoarelor (motor pe benzină 2UZ–FE)
Parametri generali
Caracteristică | Sens |
Presiune de compresie în cilindri la 250 rpm, kgf/cm² | |
valoarea nominală | 13.44 |
valoarea minimă acceptabilă | 9.94 |
Diferența admisă de presiune de compresie în diferiți cilindri la 250 rpm, kgf/cm² | nu mai mult de 0,98 |
Mecanismul supapei
Caracteristică | Sens |
| Înălțimea părții cilindrice (cureaua) a plăcilor supapelor, mm | |
| valoarea nominală | |
| supape de admisie | 1.25 |
| supape de evacuare | 1.4 |
| valoarea maximă admisă | 0.5 |
| Diametrul tijei supapei, mm | |
| supape de admisie | 5.470÷5.485 |
| supape de evacuare | 5.465÷5.480 |
| Jocul scaunului tijei supapei în bucșele de ghidare, mm | |
| supape de admisie | |
| valoarea nominală | 0.025÷0.060 |
| valoarea maximă admisă | 0.08 |
| supape de evacuare | |
| valoarea nominală | 0.030÷0.065 |
| valoarea maximă admisă | 0.10 |
| Teșit supapă, grad | 44.5 |
| Lungime completă a supapei, mm | |
| supape de admisie | |
| valoarea nominală | 95.05 |
| Jurnalele principale ale arborelui cotit | |
| diametrul patului arborelui cotit, mm | |
| etichetă (1) | 71.000÷71.003 |
| etichetă (2) | 71.006÷71.012 |
| etichetă (3) | 71.012÷71.018 |
| diametrul jurnalului principal, mm | |
| etichetă (1) | 66.994÷67.000 |
| etichetă (2) | 66.988÷66.994 |
| etichetă (3) | 66.982÷66.988 |
| grosimea lagărelor principale, mm | |
| etichetă (2) | 1.979÷1.982 |
| etichetă (3) | 1.982÷1.985 |
| etichetă (4) | 1.985÷1.988 |
| etichetă (5) | 1.988÷1.991 |
| etichetă (6) | 1.991÷1.994 |
| jocul de lucru în rulmenți, mm | |
| valoarea nominală | 0.036÷0.054 |
| dimensiunea reparației | 0.037÷0.077 |
| valoarea maximă de lucru admisă | 0.100 |
| Jocul axial arborelui cotit, mm | |
| valoarea nominală | 0.040÷0.240 |
| valoarea maximă de lucru admisă | 0.30 |
| Grosimea rulmentului axial de reparare, mm | 2.930÷2.980 |
Bloc și chiulasa
Caracteristică | Sens |
| Diametrul cilindrului, mm | |
| nominal | |
| etichetă (1) | 94.000÷94.010 |
| etichetă (2) | 94.010÷94.020 |
| etichetă (3) | 94.020÷94.030 |
| acceptabil | |
| înainte de prima reparație | 94.23 |
| înainte de a 2-a reparație | 94.73 |
| Diametrul alezajului ghidajului supapei, mm | |
| nominal | 11.504÷11.525 |
| repara | 11.554÷11.575 |
| Diametrul interior al bucșei de ghidare, mm | 7.010÷7.030 |
| Proeminență bucșă, mm | 17.5÷17.9 |
[Sursa oficială se află pe portal: toyotaman]
Pistoane și segmente de piston
Caracteristică | Sens |
| Diametrul pistonului (valoarea nominală), mm | |
| etichetă (1) | 93.845÷93.855 |
| etichetă (2) | 93.855÷93.865 |
| etichetă (3) | 93.865÷93.875 |
| Proeminență pistonului din blocul cilindrilor, mm | 0.175÷0.425 |
| Jocul pistonului în cilindri, mm | |
| valoarea nominală | 0.145÷0.165 |
| valoarea maximă de lucru admisă | 0.215 |
| Distanțe în blocarea segmentelor pistonului, mm | |
| inel de compresie superior | |
| valoarea nominală | 0.27÷0.47 |
| valoarea maximă admisă | 0.85 |
| al doilea inel de compresie | |
| valoarea nominală | 0.40÷0.65 |
| valoarea maximă admisă | 0.90 |
| inel racletor de ulei | |
| valoarea nominală | 0.20÷0.50 |
| valoarea maximă admisă | 0.88 |
| Distanțe pentru montarea inelului în canelurile pistonului, mm | |
| inel de compresie superior | 0.050÷0.095 |
| al doilea inel de compresie | 0.050÷0.100 |
| inel racletor de ulei | 0.030÷0.070 |
| distanța maximă admisă | 0.20 |
